.
دکترآلوئه‌ورا - بزرگترین مرجع تخصصی آلوئه ورا در ایران **** تهیه و توزیع مواد اولیه و مشاوره در امر تولید انواع نوشیدنی،کمپوت،محصولات دارویی،آرایشی و بهداشتی***مشاوره تخصصی کاشت،نگهداری،فرآوری و رژیم غذایی در جهت افزایش راندمان***دکتر آلوئه ورا،پل ارتباطی تولیدکنندگان،فروشندگان،صنعتگران،مشاورین و محققین در صنعت آلوئه ورا

ترکیبات گیاه آلوئه‌ورا

 
1- ویتامین های موجود در آلوئه وراء عبارتند از: A, B1 .B2 .B3 .B5 .B6 .B12 ,C ,E ,CHOLINE ،فولیک اسید، نیاسین که خاصیت متابولیسم آمینواسیدها و خون سازی و تولید گلبول های قرمز ،ضد اکسید رادیکال های آزاد را در بدن دارند.
2- قند های موجود در آلوئه وراء شامل : پلی ساکاریدها :گلوئو کوماناز،پلی ماناز ،مونوساکاریدها :گلوکز،فروکتز که پلی ساکاریدهای ضد ویروس وتنظیم کننده فعالیت های ایمنی بدن مونو ساکارید ها خاصیت ضد التهابی دارند.
3- استرول ها که چهار استروئید مهم در این گیاه موجود است کلسترول، کامپسترول ،لوپئول،سیتوسترول ،که عامل ضد التهاب وهمچنین دارای خواص ضد عفونی کننده وضد درد میباشند.                                     
4- ساپونین های موجود در آلوئه وراء که گليكوزید ها می باشند وخاصیت آنها مواد صابونی ،شوینده وضد عفونی کننده می باشند.                  
5-  سالیسیلیک اسید که ترکیبات مشابه آسپرین دارند،مسكن وضد درد است.
6-  لیگنین موجود درآلوئه وراء که سلول تشکیل دهنده مواد و کار فراهم کردن قدرت نفوذ و آمادگی توانایی عمل حمل دیگر ترکیبات را برعهده  دارند.
7-مواد معدنی های موجود در آلوئه وراء عبارتند از : کلسیم ،کروم ،مس ،پتاسیم ،روی ،آهن ،منیزیم ،منگنز،سدیم ،کلر،فلوئور ،ید ،مولیبدن،فسفر ، و سلنيم  که برای تندرستی و سلامتی  ضروری  هستند و برای استفاده  در ترکیبات اصلی و ویتامین ها ودیگر مواد مورد نیاز می باشند.
8- هورمونهای موجود در آلوئه وراء که اکسین و جیبرلین می باشد و در التیام زخم و ضد التهابی بودن نقش موثری دارند.
9- آنزیم های موجود درآلوئه وراء که عبارتندازکربوکسی پپتیداز، کاتالاز، پروکسیداز، لیپاز،سلولاز،دهیدرو ژناز،فوسفوکیناز،ترانس آمیلاز،آلیلاز و فسفاتاز که کمک به هضم مواد غذایی و بالا بردن جذب آن در شکستن قند وچربی نقش دارند.
10- آنتراکینون های موجود در آلوئه وراء عبارتند از آلوئه امودین، آلوئه اتیک اسید، آلوئین،آنتراسین،آنترانول ،باربالوئین،کریزوفانیک اسید،امودین،اتریل ايل،استرازسینامونیک اسید،ایزوباربالوئین و رسیستانول که خاصیت ضد درد،ضد قارچ،ضد باکتری،ضد ویروس وضد سم را در بدن دارا می باشد.
11- آمینو اسید ها از 22 اسید آمینه سازنده بدن  انسان ها 20 نوع آن در این  گیاه یافت می شود واز 8 اسید آمینه ضروری بدن، 7 اسید  آمینه در این گیاه  موجود است که درساختمان پروتئین و درایجاد بافت ها  نقش دارد.

 

 

                   تصویر شماتیک ساختار برگ آلوئه ورا و ترکیبات                                

 

باید گفت در کمال شگفتی ۹۶ درصد ساختمان ژل آلوئه ورا از آب تشکیل شده است. ۴ درصد باقی مانده اما حاوی مواد فراوانی است که ۷۵ نوع آن شناخته شده اند.ترکیباتی که در ژل آلوئه یافت شده اند از پلی ساکاریدها هستند که قادر به کاهش و ترمیم التهاب هستند.این ترکیب همچنین دارای ویژگی آنتی باکتریال و ضدمیکروب است.آنتی اکسیدان هایی در قالب ویتامین های آ، ب، ث، ای، آمینواسیدهای روی و اسیدهای چرب ضروری نیز در این ترکیب یافت می شوند.کلسیم و آلوئین نیز در آلوئه ورا موجود هستند، آلوئین ملینی بسیار قوی است.
حدود ۹۶ درصد از وزن آن را آب تشکیل داده است و مابقى شامل چربى هاى ضرورى آمینواسیدها، ویتامین ها، املاح، آنزیم وگلیکوپروتئین است.این گیاه حداقل داراى ۳ اسید چرب با خاصیت ضدالتهابى است که براى معده ، روده کوچک و روده بزرگ مفید است.

هیچ چیز این گیاه به تنهایى شگفت انگیز و خارق العاده نیست.بلکه همراهى و یک جا جمع شدن تمام مواد مورد نیاز بدن از گروههاى مختلف غذایى است که آن را منحصر به فرد کرده است. تجمع این مواد در درون یک گیاه واحد را میتوان به جمع شدن تعدای نوازنده در یک گروه بزرگ موسیقی تشبیه کرد. (همان طور که هرکدام آنها هرگز و به تنهایی اثر و جاذبه اجرای گروهی و دسته جمعی را ندارند.)
ژل Aloeحاوی گلیکوپروتئین است که از تورم و درد جلوگیری و روند بهبود را تسریع می کند و همچنین حاوی پلی ساکارید است که رشد و ترمیم پوست را تحریک می کند. "آنتراکوئین” موجود در شیرة Aloe به عنوان مسهل مؤثر عمل می کند.این مواد شیمیایی در مقادیر کم، می توانند از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری کنند.از ژل Aloeبرای درمان زخمهای درونی و بیرونی نیز می تواند استفاده کرد.این ماده روند درمان بسیاری از جراحات پوستی از جمله زخمها، سوختگیها و یخ زدگی را تسریع می کند.
شیره این گیاه مسهل مفیدی است، اما چون می تواند سبب گرفتگی دردناک عضلات شود، غالباً استفاده نمیشود. با میزان مصرف کمتر، شیرة Aloe می تواند از سنگ کلیه پیشگیری یا اندازة سنگ را کوچکتر کند. این ماده به عنوان تسهیل کننده دفع مدفوع به ویژه در افرادی که مبتلا به بواسیر هستند ماده مفیدی است.
عصارة Aloe شکل ژل این گیاه است که مصارف داخلی دارد و چون دارای خواص ضد میکروبی است، از آن برای درمان عفونتهای میکروبی مجاری معده ای-روده ای نیز می توان استفاه کرد.چون این ماده اسیدهای معده را که سبب تشدید زخمها میشود کاهش می دهد برای درمان زخمهای معده نیز مؤثر است.تحقیقات اخیر نشان داده که "مانوز استیله” به عنوان یک ترکیب ضد ویروسی، دارای خواص درمانی ضد ویروس ایدز است.مانور استیله خود ویروس را مورد حمله قرار می دهد اما مهمتر اینکه، میزان تأثیر AZT را (یک داروی مؤثر در درمان عفونت ویروس HIV)تا حد زیادی بالا میربرد.اگر این ترکیب دارویی با Aloe مصرف شود، میزان AZT مورد استفاده برای HIV را می توان تا ۹۰% تقلیل داد که این امر از هزینه ها و عوارض جانبی AZT تا حد زیادی خواهد کاست.
ژل خوراکی آلوئه ورا شامل بیش از ۷۵ مواد مغذی از لحاظ غذایی و ۲۰۰ ترکیب فعال، ۲۰ نوع ماده معدنی، ۱۸ آمینو اسید و ۱۲ نوع ویتامین است. این ژل بی نهایت مطبوع است.
 در منابع دارویی فهرست مصارف آلوئه ورا تقریباً به اندازه فهرست مواد تشکیل دهنده آن طویل است.از بارزترین خواص آلوئه ورا جلوگیری از ضایعات پوستی و ترمیم آنها است.مصرف خوراکی آلوئه ورا نیز به گوارش غذا کمک می کند، سلامتی قلب و عملکرد کبد را بهبود می بخشد، قند و کلسترول خون را کنترل می کند، تولید انرژی را افزایش داده، درد مفاصل را تسکین می دهد، شش ها را پاک می سازد، سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند و زخم ها و جراحات را ترمیم می نماید. اما با وجود خواص بسیار آلوئه ورا و با آنکه تا کنون هیچ عوارضی از مصرف آن گزارش نشده است پزشگان مصرف خوراکی آن در طول دوران بار داری و شیر دهی را برای خانم ها منع میکند.دانشمندان اسپانیایی از گیاه آلوئه ورا ژلی ساخته‌اند که می‌تواند عمر نگهداری میوه‌ها را طولانی‌تر کند.با استفاده از این ژل می‌توان میوه‌ها را پوشاند و زمان نگهداری آنها را با حفظ تازگی و بدون تغییرات شیمیایی طولانی‌تر کرد.محققان اسپانیایی معتقدند با استفاده از این ژل خوردنی می‌توان میوه‌ها را تازه نگه داشت.این ژل که طعم و ظاهر غذاها را تغییر نمی‌دهد می‌تواند به صورت یک پوشش کاملا طبیعی و بی‌ضرر جایگزین مواد نگهدارنده مصنوعی شود که بعد از برداشت میوه‌ها به آنها اضافه می‌شود.

 

 
                                                                                                                                                                                           گروه تخصصی دکتر آلوئه ورا