.
دکترآلوئه‌ورا - بزرگترین مرجع تخصصی آلوئه ورا در ایران **** تهیه و توزیع مواد اولیه و مشاوره در امر تولید انواع نوشیدنی،کمپوت،محصولات دارویی،آرایشی و بهداشتی***مشاوره تخصصی کاشت،نگهداری،فرآوری و رژیم غذایی در جهت افزایش راندمان***دکتر آلوئه ورا،پل ارتباطی تولیدکنندگان،فروشندگان،صنعتگران،مشاورین و محققین در صنعت آلوئه ورا

آلوئه‌ورا چیست ؟

 
 آلوئه ورا گیاهی است از خانواده زنبق با ظاهر بوته‌ای انبوه، پایا، همیشه سبز، شاداب و پر طراوت با ارتفاع حدود ‪ ۶۰‬سانتی متر که دارای ساقه چوبی کوتاه به ضخامت ‪ ۵‬الی ‪ ۱۰‬سانتی متر و برگ‌های نیزه‌ای شکل که مستقیما به محور ساقه متصل هستند.این گیاه شش ساله بوده ودارای گلهای زرد رنگ میباشد.این گیاه با ظاهری شبیه به کاکتوس، گیاهی دائمی، گوشتی و آبدار است.در گياه آلوئه ورا ريشه ها بيشتر گسترش افقي دارند تا بتوانند به حداقل آب موجود در خاک سطحي دسترسي پيدا کنند. به طور کلي، سيستم ريشه اي در گياه آلوئه ورا به صورتي است که سبب ارتقاي توانايي گياه براي جمع آوري آب و مواد غذايي از محيط اطراف آن شود. این گیاه، خاص مناطق آفریقایى است که به آن زنبق بیابانى یا صحرایى هم مى گویند. در برخى کشورها با نام هایى چون گیاه جاودانگى - گیاه دارویى - گیاه ملکه و… نیز نامیده مى شود. نام آلوئه ورا در لغت به معنای «ماده تلخ درخشان»که از کلمه عربی «آلوئه» گرفته شده است و علت این نامگذارى به طعم و مزه مایع داخل برگ گیاه مربوط مى شود. گیاه آلوئه ورا یا صبرزرد با نامهایی از قبیل «شاخ بزی » یا «چادروا» و با نام علمی Aloeکه از خانواده Liliaceae است شناخته میشود که در نواحی خشک می روید و به عنوان یک گیاه طبی سابقه ی طولانی دارد و قدمت استفاده از آن به سال 1750 قبل از میلاد مسیح برمی گردد . صبر، بومی آفریقا،جزایرSocotra  اقیانوس هند و سواحل جنوبی کشورمان است که دارای گونه های متنوعی (در حدود 400) میباشد، در صورتی که تا کنون بیش از چند گونه دارویی وزینتی از این گیاه در ایران دیده نشده است. گونه بومی ایران Aloe Littoralis Baker است که معمولا در مناطق جنوبی کشور از جمله استان هرمز گان و بوشهر و بلوچستان می روید. . لازم به ذكر است كه جنس آلوئه بيش از 400 گونه  در جهان دارد كه  داراي شكلهاي مختلف بوته اي، درختچه اي و درختي است و به صورت وحشي و اهلي يافت مي شود.
معمولا در بازار تجارت به غیر از ژل گیاه از عصاره آن نیز به علت مصارف مهمی که در صنعت وبخوص تهیه داروهای گیاهی دارد خواستار زیادی پیدا کرده است. این گیاهان در اصل بومی مناطق استوایی وجنوبی آفریقا ،ماداگاسکار و عربستان هستند ولی به نقاط دیگر دنیا نیز راه یافته اند . در ضمن تعدادی از گونه های زینتی آن بصورت وسیع در اروپا وآمریکا برای استفاده از برگ آن وتزیین باغها، پارکها ومنازل کاشته می شوند اکثر گونه های آن مصرف دارویی دارند. عمده ترین تولید کنندگان آلوئه کشورهای ونزوئلا ،آفریقای جنوبی ، مکزیک و هاییتی هستند.وقتى برگ این گیاه بریده شود، ژلى از داخل گیاه خارج مى شود که اثر دارویى خارق العاده اى دارد. نخستین بار مصرى ها این گیاه را براى درمان زخم ها، سوختگى ها و عفونت ها به کار مى گرفتند. پس از آنها یونانى ها، اسپانیایى ها و آفریقایى به شیوه ها و منظورهاى مختلف از این گیاه استفاده مى کردند. براى مثال شکارچیان آفریقایى از ژل آن بر بدن خود مى مالیدند تا عرق نکنند و بدنشان بوى بد نگیرد! اگر چه آلوئه ورا هزاران سال است که نقش مهمی رادر پزشکی سنتی ایفا می کند اما از کشف خواص بی دلیل آن توسط طب مدرن امروزی زمان زیادی نمی گذرد.
 
گروه تخصصی دکتر آلوئه ورا