.
دکترآلوئه‌ورا - بزرگترین مرجع تخصصی آلوئه ورا در ایران **** تهیه و توزیع مواد اولیه و مشاوره در امر تولید انواع نوشیدنی،کمپوت،محصولات دارویی،آرایشی و بهداشتی***مشاوره تخصصی کاشت،نگهداری،فرآوری و رژیم غذایی در جهت افزایش راندمان***دکتر آلوئه ورا،پل ارتباطی تولیدکنندگان،فروشندگان،صنعتگران،مشاورین و محققین در صنعت آلوئه ورا

اهمیت اقتصادی آلوئه‌ورا

 
اهمیت اقتصادی آلوئه ورا و ضرورت راهیابی به بازار های جهانی:

امروزه آلوئه ورا در صنعت بنام نفت سبز یاد میشود.همانگونه که نفت ماده اصلی اکثر محصولات میباشد امروزه آلوئه ورا نیز به عنوان ماده اصلی و تشکیل دهنده در سایر محصولات میباشد.ورود آلوئه ورا به صنایع غذایی،پزشکی،دارویی، آرایشی و بهداشتی،نساجی،شیمیایی،دامپزشکی و سایر صنایع بعنوان یکی ازاصلی ترین مشتقات  سازنده این محصولات بشمار میرود. ارزش تجارت جهانی محصول خام آلوئه ورا حدود 125 میلیون دلار و ارزش محصولات نهایی تولید شده آن بالغ بر 110 میلیارد دلار است.
براساس گزارش انجمن بین المللی علمی آلوئه ورا،23600 هکتار در سطح دنیا،اختصاص به کشت آلوئه ورا دارد،در حالی که 19100 هکتار از آنها در قاره امریکا قرار دارند.این گزارش اشاره دارد که در سال 2004 ، مکزیک با 10700 هکتار،جمهوری دومینیکن با 3500 هکتار و پس از آنها ،ونزوئلا با 3400 هکتار قرار دارد.اما هکتارهای تحت کشت با یک آهنگ جالب در حال افزایش است.بر اساس آمارهای تجارت آلوئه امریکا و تجارت آرژانتین، که توسط وزارتخانه های کشاورزی جمع آوری شده،هکتارهای تحت کشت آلوئه ورا ،سال به سال در حال افزایش است.در مکزیک،پیش بینی می شود که نزدیک به 12000 هکتار تحت کشت آلوئه قرار گیرد.و در ونزوئلا چنین دورنمایی با نزدیک به 5000 هکتار وجود دارد.کشت و کار تجاری آلوئه با یک آهنگ سریع در آرژانتین،کلمبیا و شیلی در بین دیگر کشورهای جنوب امریکا در حال افزایش است.در افریقا،کشورهای کنیا و تانزانیا بیشترین تلاشها در برای کشت و کار تجاری آلوئه ورا  در سالهای اخیربعمل می آورند. در حالی که بعضی از کشورها مانند آفریقای جنوبی و مصر  ،بطور عمده درگیر کشت و کار آلوئه هستند، اما عمده ترین مناطق تولید در مقیاس جهانی به ترتیب نزولی عبارتند از:

•       مکزیک
•       جمهوری دومینیکن
•       ونزوئلا
•       چین
•       تایلند
•       امریکا
•       کاستاریکا
•       هند
•       آفریقای جنوبی
•       مالزی
•       گواتمالا
•       آرژانتین
•       استرالیا
•       برزیل
•       اسپانیا(عمدتا جزایر قناری و Estepona)
•       ایتالیا
•       پرو
•       کلمبیا
•       اکوادور
•       کنیا

افریقای جنوبی در بالای لیست قرار دارد،ولی آلوئه در آنجا،عمدتا بومی و وحشی است و کشت و کار پرحجم تجاری در آنجا وجود ندارد و اغلب محصول از گیاهان بومی بدست می آید.
در امریکا ،مناطق تولید ژل آلوئه ورا،ایالتهای تگزاس و لوئیزیانا  و در مکزیک ( تامالیپاس )و جمهوری دومینیکن هستند. استان فالکن در ونزوئلا، چین، تایلند، هند، مالزی، اسپانیا و استرالیا هم مطرح هستند.آمارهای منتشر شده در خصوص بازار فروش آلوئه ورا در جهان حاکی است فقط 85 تا110 میلیون دلار بازار جهانی ناشی از فروش برگ آلوئه ورا بوده است که پس از خرما با 250 میلیون دلار فروش در جهان قراردارد.بازار فروش  محصولات «الوئه ورا» در جهان برابر با 122 میلیارد دلار است و هیچ گیاه ومنبعی در دنیا وجود ندارد که به این میزان محصول ودرآمد داشته باشد.هم اینک در 55 کشود دنیا "آلوئه ورا» کشت می شود و مناطق سرد سیر جهان از جمله روسیه و بخشهایی از چین تولید این گیاه را در گلخانه انجام می دهند که با این توصیف نیز باز هم برای آنها مقرون به صرفه است. براساس گزارشی که از سوی یک مجله آلمانی به نامSOFW که در این زمینه فعالیت می کندو در ژانویه 2003 منتشر شد، بین سالهای 2001 تا 2002 یک هزار و 557 محصول جدید از آلوئه ورا به بازارهای جهانی ارایه شده است.
در حالی که بازار فروش محصولات آلوئه ورا در سال 2000 میلادی فقط 25 میلیارد دلار بود در سال 2004 میلادی این رقم به 110 میلیارد دلار افزایش یافت. هم اینک 50 هزار کمپانی در سراسر جهان محصولات الوئه ورا را تولید می کنند. محصولات مختلفی چون محصولات غذایی- بهداشتی- آرایشی ودارویی. همچنین 200 ماده دارویی از گیاه آلوئه ورا تولید شده است و از پوست آن نیز مواد آنتی کانسر(ضد سرطان) جداشده است.
به گفته برخی اساتید و متخصصان از این گیاه به عنوان یک داروخانه در یک گیاه نام برده می شود وبه همین دلیل است که این گیاه تا این اندازه اهمیت پیدا کرده است. بررسی صنعت آلوئه ورا در چین نشان می دهد که این کشور در سال 1998 میلادی محصول آلوئه ورا نداشت اما  در سال 2000 میلادی 12 میلیون دلار درآمد ناشی از تولید محصولات آلوئه ورا و در سال 2003 ارزش محصولات تولیدی این کشور از این گیاه از مرز یک میلیارد دلار گذشت. این کشور به علت وجود یک بازار 122میلیارد دلاری از این محصول در جهان قصد دارد که بازار جهانی این محصول را در دست بگیرد.

محصولات جدید آلوئه ورا امروز بیشتر از چین وارد بازار جهانی می شودو براساس گزارشهای منتشر شده در مورد این کشور سهم این کشور تا قبل از 2003 میلادی فقط 600 میلیون دلار بود اما براساس این گزارشها فقط نیازی که چین برای سال 2010 در داخل کشور خود ایجاد کرده است معادل 4/2 میلیارد دلار است. هم‌ اینک کمپانیهای بسیاری در جهان از آلوئه‌ورا در صنایع غذایی به صورت اصلی و یا غنی شده مانند مربا، نوشابه‌ها، آب های معدنی،کنسروو کمپوت ،ماست و دوغ، ژله، مارمالاد، سوپ های آلوئه‌ورا، چای، بستنی،، چیپسترشی، تافی، نان،رب،ماکارونی، برنج و...  استفاده می‌کنند. در صنایع پزشکی و دارویی آلوئه ورا اهمییت بسزایی دارد و در درمان و معالجه طیف وسیعی از بیماریها و ساخت انواع قرص ها،شربت ها، کرم ها و قرص های جوشان کاربرد دارد.از محصولات آلوئه‌ورا در صنایع آرایشی بهداشتی از جمله انواع کرم،شامپو،صابون،ماسک صورت،لوسیون های بدن و تقریبا در تمامی لوازم آرایشی،تولید دستمال کاغذی و پوشک بچه به علت حساس بودن پوست بچه‌ها و ترمیم سریع پوست آنها کاربرد دارد. در صنایع نساجی،به علت خواص ضد حساسیتی آلوئه ورا در ساخت و تهیه نخ های البسه و همچنین تشک و غیره استفاده می‌شود.آلوئه ورا با داشتن مجموعه ای کامل از خواص،به عنوان ماده مکمل و اصلی در ساخت غذای سگ و گربه و سایر حیوانات و  همچنین به عنوان درمان در بسیاری از بیماری های حیوانات بکار میرود. جالب است بدانید چیزی از این گیاه دور ریخته نمیشود.پوست این گیاه را بعد پوست کنی خشک میکنند و در تولید غذاهای مکمل جهت حیوانات و ماهیان بکار میبرند و از شیرابه سبز رنگ و بسیار تلخ این گیاه علاوه بر مصارف پزشکی در صنایع رنگ سازی استفاده میشود. برای استفاده تجاری‌از این گیاه باید مسیر درست کار کردن آن را بدانیم یعنی به عنوان یک سرمایه‌گذار باید ببینیم که‌در چه مناطقی چه محصولاتی و چگونه باید تولید کنیم و برای کشت تجاری نیز باید کشاورزانی که خواستار فعالیت در این زمینه هستند، آموزشهای لازم را طی کنند.


گروه تخصصی دکتر آلوئه ورا